21 Aralık 2014 Pazar

Güney Amerika'dan Notlar -2

Evet nerede kalmıştık Günlük'çüm? Punta Arenas'tan Santiago'ya doğru geliyorduk değil mi?
Bakalım neler olmuş, bitmiş...

Yaklaşık iki saat önce Valparaiso'ya geldik. Tamy hiç bir hostelde yer ayırtmamış ve oda bulacağımıza emin olduğu hostelde yer yoktu. Kendimizi sokakta buluverdik. Internetten bir hostel bulduk ve sonunda buraya ulaştık. Dünyanın en boktan hosteli olmaya aday :) Hostelin sahibi Enrique ise son derece geveze bir abimiz çıktı. Neyse, sonunda bir odaya yerleştik ama akşam yemeği yeme şansımızı kaybettik. Sokaktan aldığımız çikolata benzeri şeyleri atıştırdık. Bugünün akşam yemeği menüsü cips, negrita ve çikolata oldu. 

Bu sabah Santiago'da free walking tour'a katıldım. Rehberimiz Francesco oldukça bilgili ve iyi bir adamdı. 4 saat süren tur, yalnızca Santiago'nun önemli binalarını değil tarihi ve kültürel arka planını öğrenmeme de çok yardımcı oldu. Turda Andrew, Andrea ve Alyed ile tanıştım. Andrew 11 aydır Güney Amerika'yı turlayan bir Avustralyalı. Alyed, Meksikalı ve teknoloji üzerine çalışıyor. şu anki projesi sanal gerçekliği hissedebilmek üzerine. Andrea isa Sao Paolo'dan geliyor. Dördümüz dolandık ve sonra da Alyed, Andrea ve Ben öğle yemeği yedikten sonra Neruda House'a gittik. La Chascona...


17/10/2014 Valparaiso
1440 Hostel

Andrea, Ben, Alyed ve Andrew yürüyüş turundan sonra

Görüldüğü üzere yazar artık buralarda sakinlemeye başlamış. Yeni arkadaşlıklar kurmaya alışılmış... Kırsaldan kente geldiği için de yazılarında heyecan seviyesi bir nebze düşmüş.

Bugün Pablo Neruda'nun Valparaiso'daki evine gittik. Burası bence Santiago kadar etkileyici değildi. Daha sonra muazzam ama muazzam bir öğle yemeği yedik. La Chapuletta y el lobo (kırmızı başlıklı kız ve kurt) Midyeler harikaydı, tatlılar inanılmazdı. Her ne yapıyorlarsa harika yapmışlar. Saat 3'te walking tour'a katıldık ve akşam 6'ya kadar Valparaiso'nun önemli noktalarını dolaştık. Şu anda hosteldeyiz. Birazdan çıkıp, Italiano adı verilen nefis hot dog'lardan deneyeceğiz. Italiano denmesinin nedeni, sandviç'in italyan bayrağının renklerinden oluşması. Kırmızı: Domates, Yeşil: Avocado Beyaz: Mayonez.

18/10/2014
Valparaiso

La Chapulutta y Lobo

Valparaiso'dan manzaralar

Neruda'nın evi La Sebastiana
Onde benim Italiano, arkada Tamy'nin completo :)


Yazar, uygarlıkta olmanın nimetlerinden sonuna kadar faydalanmaya çalışırken, kiloları da üst üste bindiriyor.

Bugün hava o kadar güzeldi ki! Hostel'den ayrıldıktan sonra sahile indik. Eski bir iskele kalıntısının üzerinde güneşlenen denizaslanlarını gördük. Şehrin burnunun dibinde belki 20-30 denizaslanı, sahilden sadece 50 metre uzakta güneşleniyorlardı. İskeleden denize atlayıp, yüzüp sonra tekrar tırmanıyorlardı.

Sahil boyunca uzun bir yürüyüş yaptık. Plajda denize giren çocuklar, güneşlenin büyükler, koşturan köpeklerin arasından geçip restoranların olduğu bölgeye geldik. Balık ve istridyeden oluşan yemeğimizi yedikten sonra gerisin geri yürüyüp, denizaslanları ile vedalaştık. 
Otobüs terminalinde kısa bir bekleyişten sonra, bizi gerisin geri Santiago'ya getirecek olan otobüsümüze bindik. Yolun çoğunda uyumuşum. Eve geldikten sonra ben ucuz olur diye pizza söylemeyi önerdim ama hayatımın en pahalı Dominos pizzasını yedim. İki pizzaya 20000 CP yani 100 liraya yakın para. Meğer buralarda pizza, İstanbul'da suşinin gördüğü muameleyi görüyormuş. Yani anasının nikahı muamelesini... 

19/10/14
Santiago

Valparaiso sahilinde denizaslanları

Baharın ilk günlerinde çocuklar sahilde pek şendi

Tamy ile Valpo hatırası


Görüldüğü üzere yazar yemiş, yine yemiş... doymamış bir daha yemiş. 

Şili'ye veda zamanı. Bir daha görüşür müyüz bilmiyorum ama burayı çok sevdim. Bir de pahalı olmasaydı, tadından yenmezdi. 
Mendoza'ya bir semi-cama ile yolculuk yapıyorum. Mendoza, Cordoba arasında hedefim bir cama deluxe ile yol almak. bakalım Beti'nin söylediği kadar var mı?

21/10/14
Terminal Sur

Şili'den Arjantin'e geçerken And dağları

Yollar bolca virajlı

Ama nefes kesici...Evet Günlük'çüm bol yemeli içmeli Şili maceramız burada noktalanırken, dosyamızın 3. bölümünde yakında görüşmek üzere. esen kal... kib. bye.Hiç yorum yok: