5 Ekim 2009 Pazartesi

tersten de, düzden de ABBA

Saat 00:37. Komşularımdan biri mahalleyi ABBA Greatest Hits'le şenlendirmeye karar verdi. "Ohh... Keyifler yerinde" dedim önce. Sonra gözümün önünde, avazı kadar Dancing Queen söyleyen, elinde içki bardağı rimelleri akmış bir kadın portresi canlandı. Evet, yani olabilir de. Abba bir neşe kaynağı olduğu kadar, bir Gloria Gaynor etkisi de yapar bu türün dişilerinde.

Bundan yıllar yıllar önce Muriel's Wedding diye bir Avustralya filmi izlemiştim. Kilolu, yalnız Muriel müthiş yeteniğiyle Toni Collette'in bedeninde hayat bulmuştu. Kimseye yaranamayan, dünya iyisi ama vasatın altında görünümüyle bir türlü koca bulamayacak gözüyle acınan Muriel'in kendini ABBA'ya verişinin öyküsüydü. Muriel rüyalar aleminde, en arzu edilen, en güzel, en alımlı kadının kendisi olduğunu düşünür, bir ABBA şarkısı eşliğinde evlenirdi... Sonra, plak başa dönerdi.

Muriel, Avustralya adına olimpiyatlara katılması gereken taaaşş da ne kelime adonis bir yüzücüyle kağıtüstü bir evlilik yapana kadar ABBA dinledi. Sonrası spoilere girer, anlatmayacağım ama hayatımda izledeğim en güzel filmlerden biriydi...Neyse tek şarkının iki farklı etki yapabilecek olmasını şöyle bir inceleyelim.
Olasılık 1- Sevgilinizle bardasınız. Hafif de sarhoşsunuz. ABBA başlıyor, remixlerden. Sevgilinize dönerek şarkıya eşlik etmeye başlıyorsunuz: "Don't go wasting your emotion, lay all your love on meee!" avazınız çıktığı kadar. Makara kukara...

Olasılık 2- Evde yalnızsınız. Platonik olarak hoşlandığınız bir çocuğu barda, başka bir kıza bademcik ameliyatı yaparken izleyeli on dakika geçmiş. Eve gelip, avazınız çıktığı kadar eşlik ediyorsunuz şarkıya, ağlaya ağlaya. "Don't go wasting your emotion... Lay all your love on meeee!" Ah bir de duyan olsa sizi...

Aynı deneyi, chiquitita ve take a chance on me ile de yapabilirsiniz. Çalıştığını göreceksiniz. Bir tek sosyal içerikli bir şarkı olan Fernando'da hiç biri işlemez bu ihtimallerin.

Görüldüğü gibi sevgili günlük, gülerken de ABBA, ağlarken de ABBA. Bu arada komşum da,sıkılıp yattı galiba.

Hiç yorum yok: