13 Ağustos 2009 Perşembe

Ölüm allahın emri, Türk basını olmasaydı...

Kırlarda sakin bir gün. Sabah kahvemi içiyorum, kucağımda bilgisayar. O da ne? milliyet'in internet sitesinin kahvaltıya özel, ücretsiz ceset ikramı var. Belçika'da hapishanede ölen bir Türk vatandaşı... Kardeşi şüpheli ölüm nedeniyle morgda fotoğraflarını çekmiş, Milliyet de yememiş içmemiş yayınlamış. Ölü... ceset. beden. Ölmüş bir adamın yüzüne bakıyorum sabah kahvaltısında. Dişlerinin arasından sızan kana, morarmış dudaklarına. Gerçek... Makyaj değil, film hilesi değil. Beden, ceset, ölü... Bir zamanlar böyle görüntüler içeren sitelere girmek için, az sonra göreceklerinizin içeriğini anladığınıza ve görmeyi kabul ettiğinize dair bir kutuyu işaretlerdiniz. Şimdi, "Pat" diye evimizin içine dalıyor cesetler. 30 yaşındaki Mikail Tekin'in cansız yüzüne bakıyorum, kahvemi yudumlarken.

Böyle aymazca davranışları yüzünden Türk basının, hepimiz odunlaşıyoruz farkında olmadan. Artık, bıçakla, silahla "normal" bir şekilde işlenmiş cinayetlere aldırmıyoruz bile. Onlar günlük hayatın, sıradan vukuatları. Kafalar kesiliyor, insanlar eli ayağı bağlanıp canlı canlı yakılıyor, genital organlar paramparça ediliyor... Türk basını durmadan fotoğraf çekip yayınlıyor. Cinayetin anatomisini çıkarmıyor, alenen pornografisini yapıyor... Daha çok reyting, daha çok tık... Daha çok beden, daha çok kan. Hangi katil daha vahşice öldürdüyse, günün konusu o çünkü. Şiddet günlük hayatımızın bir parçası olmayı geçti, biz şiddetin günlük hayatının bir parçası haline geldik.

Orada biri öldü. O biri... Şu anda ekranlarınızda morarmış bir beden olarak duran biri, Mikail Tekin. O bir insan... Birilerinin oğlu, birilerinin kardeşi. Hunharca ölü bedeni üzerinden prim yapan, kafamızı şiddet olgusuna karşı iyice duvar gibi bir hale getiren yılmaz Türk Basını üyelerini iki dakika ne yaptıkları üzerinde düşünmeye davet ediyorum. Her gün, kan, vahşet, kopmuş beden parçaları geçit yapıyor önümüzden.
Zihniyetimiz körleşiyor, zihinlerimiz bulanıyor kana baktıkça. Her şey normal geliyor, her şey olası... Saygılar sana Türk basını.

Midesi kaldırabileceklere haberin linki:
http://www.milliyet.com.tr/Dunya/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetayArsiv&ArticleID=1127843&Kategori=dunya&b=Aci%20ve%20isyan&ver=81

Hiç yorum yok: