27 Temmuz 2009 Pazartesi

Pardon ben sizi başkası zannettim/Hayal kırıklığı 101

Dersimize Karantinalı Despina'dan bir alıntı yaparak başlamak isterim: "Büyüdükçe yalnızlığı aydınlanıyor Muammer Bey. Olmayacak bir insanın, bir insanı anlaması."

Şimdi Attila İlhan'ın iki cümlede anlattığını ben iki paragrafta anlatabilmeyi deneyeceğim. Akademik Kukademik, psiko-analitik yollara yollara sapmadan basitçe şunu söylemek istiyorum: Biz aslında her şeyi zannediyoruz. Bir insanı iyi tanıdığımızı zannediyoruz. Bir diğerini sevdiğimizi zannediyoruz... Bazı insanlardan hoşlanmadığımızı zannediyoruz. Böyle sanarak geçiyor hayatımız. Sonra günün birinde, tanıdığımızı sandığımız insanın bir yabancı olduğunu fark ediveriyoruz. Ya da sevdiğimiz insanın aslında sevilecek pek de bir yanı olmadığına kanaat getiriyoruz. Daha fecisi, nefret ettiğimiz adam aslında pek de şekermiş! Aaa... Dağlara taşlara!

Neyse... Durumumuz acıklı. En insan sarrafı olduğunu düşünenler bile kör kuyularda merdivensiz kalıveriyorlar günün birinde. Mesela 20 yıllık kocasının 15 yıllık bir metresi olduğunu öğreniyor bir kadın... Bir diğeri en yakın arkadaşının bütün sırlarını herkese anlattığını fark ediyor... "Meğer benim eniştem itin tekiymiş" sonucuna varıyor bir insan bir gün eniştesinin ona buna asıldığını fark edip. Yani herkes bir anlığına da olsa aydınlanıveriyor. Göz açıp kapayana kadar süren bu andan sonra, sosyal güdüler devreye giriyor. Şimdi ne yapacağız? Ya hiçbir şey olmamış gibi önümüze bakacağız, ya yeni kararlar alacağız ya da... ya da?İnsanlar, en karanlık yüzlerini hep sona sakladıklarından mıdır yoksa toplum olarak hep yen içinde kırık kalmış kollar olduğumuzdan mıdır bilinmez, teşhisi zor gerçek karakterlerin. Hepimizin göbeğinde bir alien, dışarı çıkmak için hazır bekliyor.
Atıl Kurt! misali, bir arkadaşımızın içinden suratımıza doğru fırlayacak ve kanımızı donduracak. İşte oracıkta yaşanacak bir şok etkisiyle Cüneyt Arkın'ın gözleri açılacak. Sonra, gördüklerinden sıtkı sıyrılıp "Allahım kör et beni... Aksın gözlerim aksın, bundan böyle kör baksıın!" makamından bir şarkı söylenecek.

Hiç yorum yok: