10 Temmuz 2009 Cuma

hepimiz kardeşiz fırat budacı!


Uykusuz'da verip veriştiriyorsun, özel plajlara uyumlu, "ben buraya aitim" diyen ses tonlarına, bankacı/borsacı çiftlerin dargınlık, barışıklık hallerine, herkesin kendini üst-orta sosyal sınıfa ait olduğunu hangi duygu daralmalarıyla, jest ve mimiklerle göstermeye çalıştığına ha babam verip veriştiyorsun. Gıcık oluyorum sana Fırat Budacı! Okumadan edemesem de, Ev kapısından içeri adım atıldığında Diesel kot pantolanların yerini eskimiş eşorfman altlarına bıraktığını en az senin kadar iyi bilsem de gıcık oluyorum!

Hangimiz lüks bir restoranı rezervasyon yaptırmak için aradığımızda, Prens Charles ya da Prenses Caroline gibi konuşmadık Fırat Budacı? Sesimiz titremesin, çalıştığı restoranın sahibiymiş edalarında telefonu açan görevli bizi tırt bir kaybeden gibi görmesin, hesabı ödeyemeyecekmişiz sanki muamelesi yapmasın diye, hangimiz şöyle göğsümüzü bir kabartıp "iyi bir lokasyondan" masa istemedik? Hangimiz lüks bir giyim mağazasına elimizde başka bir lüks mağazanın poşetiyle girmekten gizli bir gurur yaşamadık? Tezgahtarlar alım gücümüz olduğunu bilsin, adam gibi muamele etsin kaygısını yaşamadık? Evet, sayın Budacı her hafta kendini ve bizi gözlemlerinle rezil ediyorsun. Sanki aşmış, dingin, kendiyle barışık bir üst-orta sınıf olmak mümkünmüş gibi. Anlıyorum tabii, futbolsever, maço ama "batılı" beyaz yakalı erkekler ve tepe home koltuksever, röfleli, iki-kadeh-içince-hop-serdar-ortaç'çı kadınlarız hepimiz. Kendimizi modern, açık fikirli, dünyayı takip eder göstermek için elimizden geleni ardımıza komadığımız, annemizin hazırladığı çeyiz dantelleri çekmecenin en ücra köşesine sakladığımız bir zamandayız. Biz çocuk, kariyer ve kaliteli yaşamın peşinden koşarken ayaklarımızda prada olsun istiyoruz... ama hepimizin ayağında aynı model prada'yla yürümek istiyoruz hayat yolunda. Yaratıcı değil tekdüzeyiz, orijinal değil taklitçiyiz... Yegane dileğimiz akşam eve geldiğimizde LCD televizyonlarımızdan Yaprak Dökümü izlemek.

Peki sormak isterim size sayın Budacı, siz gerçekten aştınız mı kendi kendinizi tenkid edecek kadar yoksa tırışkadan aşmış ayaklarında mısınız? Bu kadar eğitimli bir erkek olmanıza rağmen, kıskançlık ve sahiplenme duygularınızdan arındınız mı, yoksa gecenin üçünde kız arkadaşınızın cep telefonuna br mesaj gelirse kılanmaktan geri duramıyor musunuz? Ne doğulu ne batılı, arada kalmış Türk erkeği damarınız tutuyor mu anneniz size perde astırdığı zaman, yoksa çenenizin altına elinizi koyup derin sosyo-analizler mi çıkartıyorsunuz bir futbol maçından, "Goooool! Hassittir Goool!" diye bağırmak yerine? Avrupa Yakası seyrediyor musunuz işten dönünce? En çok Burhana gülüp, sevgilinizi "bebişşşim" diye güldürmeye çalışıyor musunuz?

Hepimiz kardeşiz Fırat Budacı...Deşme arada kalmışlıklarımızı, samimiyetsizliklerimizi, zaaflarımızı. Toplum olarak sinirimizi bozuyorsun, bozma arkamızda 10 milyon beyaz Türk var bizim. Bırak böyle huzurla yaşayalım. Git, sen de yaşa!

11 yorum:

Elmoş dedi ki...

Bu adam karınca duası gibi minik minik yazılar olan köşeyi yazmıyor mu? Vallah okumamıştım ama şu andan sonra bir bakmalı.

Şölen dedi ki...

evet aynen de o köşe. hep uyuz bir ruh hali içinde...

Neylan N. dedi ki...

Ama size bayağı bir yararı dokunmuş. Fırat Budacı sayesinde kelime hazneniz az da olsa gelişmiş...Yazıları ''karınca duasına'' benzediği için okumayıp es geçenler Fırat Budacı'yı ne anlasın:))Zaten o sizin gibileri yazıyor:))Allah Fırat Budacı'ları başımızdan eksik etmesin. Onu okuyup sizleri daha iyi anlıyoruz:))Daha ne istiyorsunuz.

Şölen dedi ki...

Yazıp yazmama konusunda çok gittim geldim ama kibarlığı Bir kenara atıp yazmam gerektiğine kanaat getirdim. Son derece suursuz bir yorum birakmissiniz zira. Fırat budaci'ya borçlu oldugum "az biraz" gelişmiş kelime haznemden tutun da üstte yorum yapan arkadasıma verip veristirmeye kadar iler tutar hiç bir yani olmayan şuursuz bir yorum. bence bırakın, bizi tanımanıza gerek yok. Bu blogu da takip etmeyin hatta... ne yapacaksınız az bir kelime haznesiyle yazılmış yazıları, sizinki kadar engiin bir blogunuz varken?

Adsız dedi ki...

Allah Fırat Budacıdan razı olsun o olmazssa Neylan ın dediği gibi kim başeder sizin gibi embesiller ile

Şölen dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

ummahh bebegım kımsen sende fıratla aynı dunya gorusune sahıpsın kalkıpta ona acıklama ıhtıyacı hıssettıysen en az onu kadar rahatsızsın bu durumdan, en az onun kadar hassas...
fırat sadııcıma bok atma ...

Adsız dedi ki...

ben bu yazıyı yazana uyuz oluyorum !

Şölen dedi ki...

ah ah şu notu düşmek zorunda kalmak, milletçe ironi denen kavrama ne denli yabancı olduğumuzu hatırlamama neden oldu.
Fırat Budacı'yı severim, doğru yerlere parmak bastığını, zaaflarımızı bize sürekli hatırlattığı için böyle bir yazı yazdım. Kendisiyle herhangi bir sorunum yok, sevgiler saygılar.

Adsız dedi ki...

işi "yazı" olan "yazmak" olan birine bırakılmış ruh hastası yorum. okumazsın olur biter.

Adsız dedi ki...

firat budaci çok bize. ağır, detaylı, zekalı, duygulu. sibel canlar'in, tatlises'lerin coğrafyasıyız biz. başka bir şeyden anlamaya hissetmeye, yaşamın detaylarına yok mecalimiz